נתינה מצמיחה

כהורים, אנו רוצים לתת לילדנו "הכול". הנתינה היא "שריר" טבעי המתחיל לפעול עם הולדת ילדינו, וממשיך כל חיינו.

אנו רוצים לראותם שמחים ומאושרים; אהובים ומטופלים; לא חסרים דבר; לתת להם את מלוא התנאים – במיוחד כאלה שלא היו לנו – על מנת שיוכלו לממש את כל שאיפותיהם וחלומותיהם.

המציאות מלמדת שלא כל נתינה עושה טוב; לא כל נתינה מעוררת שמחה אצל המקבלים. לא כל נתינה מסייעת להם אכן לצמוח לבוגרים מצליחים, עצמאיים, חופשיים, שמחים.

לנתינה פנים רבות.

לעיתים היא אכן מצמיחה. היא מאפשרת לילדים את נקודת הזינוק המיטבית כדי "לכבוש את העולם" – מייצרת ביטחון עצמי, מעוררת שאיפות להישגים ונותנת כלים למימושם.

אך נתינה עלולה גם לייצר חוויה של תלות בנותן; לנטרל כל מוטיבציה בריאה להתקדמות והתפתחות; לעורר אצל המקבל תחושת אי נוחות של מחויבות ואפילו לעורר כעס כאשר נתפסת כמונעת מכוח ושליטה (ועוד לא דיברנו על רגשות של קיפוח, קנאה ועלבון שמתעוררים כאשר נדמה שאולי מישהו קיבל יותר…). לעיתים היא גם מתקבלת "סתם", "כמובן מאליו…" – עוד כסף שנכנס לחשבון הבנק…  

סוגיית הנתינה מעסיקה הורים רבים – בכלל, והורים בעלי עסקים משפחתיים – בפרט: איך עושים את זה נכון? איך נותנים ועושים טוב? איך משתמשים בנתינה כדי לראות את ילדינו גדלים להיות בוגרים עצמאיים; בטוחים בעצמם; רעבים להצלחה והישגים; בעלי כישורים ויכולות; מממשים את חלומותיהם ושמחים בחייהם? איך נותנים "נתינה בריאה" – כזו שמחזקת יחסים בין הורים לילדיהם, מעודדת יחסים הדדים של קירבה, כבוד, הערכה, הכרת הטוב? איך מייצרים נתינה שהינה בעלת ערך ומשמעות ואכן מצמיחה?

אחד המפתחות להצלחה הוא ההבחנה בין "נתינה" לבין "העברת הון":

נתינה מתאפיינת בנשמה וערכים; ברוח מיוחדת המתלווה אליה; היא מביאה לידי ביטוי כוונה מיוחדת כלפי המקבל; יש בה רגש וגוון אישי; חובקת מחשבה ומסר למקבל: מכוונת לצרכיו; לרצונותיו ולמקום בו הוא נמצא בחייו; היא עשויה להיות כספית, אך לא רק. גם הענקת זמן, תשומת לב, עצות ואהבה, חופש ומקום לצמוח – הם הון משמעותי שיכולים הורים לתת לילדיהם.

"העברת הון", לעומת זאת, מגלמת בעיקר ערך כספי. היא עשויה להיות מאד נדיבה; מכוונת לעשות טוב ולדאוג לצרכיו של המקבל; ועדיין אם אינה מותאמת לצורכי המקבל (בעיתוי; בהיקף; במענה לצרכים אחרים שאינם כספיים) היא עלולה לשתק; לכבות את אש ההתלהבות וההישגיות; למנוע מהמקבל את חווית ההצלחה והמשמעות שאדם חווה רק כאשר משיג דברים בכוחות עצמו ולהביאו  למצב של תלות; תסכול וחוסר מימוש אישי ומקצועי.

אנו נדע לבחון יחד אתכם שאלות כמו: מה חשוב לכם בנתינה? מה מניע אתכם? מהם הערכים המנחים אתכם? מהן המטרות (חסכון? השקעה? מתנה? שמירת רמת החיים לה הורגלו?), מה מדיניות הנתינה שלכם? מהם מאפייני המקבלים (יודעים להעריך? אחראים? זהירים?), באיזו מידה ביררתם איתם למה הם זקוקים ומה נכון להם? שאלות אלה ועוד יסייעו לנו לגבש יחד אתכם מדיניות נתינה בריאה, משמעותית, מצמיחה.